Příznaky a průběh nemoci

FUNKCE JATER

Virus HCV napadá jaterní buňky, které poškozuje. Ty pak přestávají plnit svou funkci a postupně může dojít k cirhóze jater vedoucí až k jaternímu selhání. Jak játra fungují a proč jsou tak nenahraditelnou součástí našeho těla? Právě odpověď na tuto otázku nám pomůže lépe pochopit, jak žloutenka typu C ovlivňuje zdravotní stav nakažených osob.

Játra jsou uložena v pravé části břišní dutiny pod pravou částí brániční klenby. Fungují jako filtr a starají se o to, abychom byli zdraví. Co všechno játra zajišťují?

 • Zpracovávají alkohol, drogy a jiné škodlivé chemické látky, které se nám mohou dostat do těla.
 • Shromažďují živiny, například vitaminy, cukry a tuky, a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu.
 • Tělo samo produkuje některé chemické látky, které jsou toxické. Játra tyto látky zpracovávají a následně se podílejí na jejich vylučování z těla.
 • V játrech se vytvářejí další důležité látky, které pomáhají tělu, aby fungovalo tak, jak má (např. látky podporující proces hojení po úrazu).

Pokud jsou naše játra napadena virem žloutenky typu C, nemohou tyto funkce řádně vykonávat a náš organismus tím může být ohrožen.

PŘÍZNAKY NEMOCI

Onemocnění žloutenkou typu C může dlouhou dobu probíhat bez příznaků. Pokud nemoc není léčena, může vést k rozvoji cirhózy, případně až k rakovině jater. Na infekci se obvykle přijde náhodou nebo až ve chvíli, kdy už jsou játra vážně poškozena a přestávají plnit svou funkci. Nemocní často netuší, že jsou nakaženi virem žloutenky typu C. Příznaky infekce se totiž dají snadno zaměnit s jinými nemocemi. Diagnózu proto musí stanovit jedině lékař za použití speciálních krevních testů. U někoho se symptomy onemocnění projeví už 2 týdny po infekci, u někoho třeba až po 6 měsících. Často se však neprojeví vůbec a nemoc probíhá dlouhou dobu bezpříznakově. U některých pacientů se příznaky infekce projevily až po 30 letech.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění žloutenkou typu C patří:

 • extrémní únava;
 • nevolnost nebo zvracení;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • horečka;
 • tmavá moč;
 • bolest kloubů nebo svalů;
 • bolest nebo citlivost v břišní či jaterní krajině;
 • šedé zbarvení stolice;
 • žloutenka – zežloutnutí pokožky a očního bělma.

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Jak se virus žloutenky typu C v těle chová a jak onemocnění probíhá?

Po prvním infikování HCV probíhá tzv. akutní fáze, kdy u 15 – 25 % případů dojde ke spontánnímu uzdravení. Tělo nakažené osoby se v tomto případě do šesti měsíců zbaví viru samo bez léčení.6

U pacienta, jehož tělo se viru samo nezbavilo, dochází postupně k tzv. fibróze jater, tedy jejich zjizvení. Postupný proces zjizvování může vést až ke zhoršení funkce jater.

Trvá-li infekce déle než šest měsíců, hovoříme již o chronickém onemocnění. Chronická žloutenka typu C se projeví u 75 – 85 % nakažených. Průběh onemocnění může být lehký, mírně závažný i vážný. Pokud nemoc není včas a vhodně léčena, může dojít i k nevratnému poškození jater. Tehdy mluvíme o tzv. cirhóze, kdy došlo k zjizvení někdy až celých jater. Cirhóza se u 10 – 20 % pacientů může projevit i 20 – 30 let po nakažení a je celosvětově také nejčastější příčinou transplantace jater.

Okolo 1 – 5 % pacientů trpících cirhózou pak každoročně postihne rakovina jater, tzv. hepatocelulární karcinom (HCC).7

6. The Hepatitis C trust. Stages of Hepatitis C – The acute phase. http://www.hepctrust.org.uk/Hepatitis_C_Info/Stages+of+Hepatitis+C/The+acute+phase.htm.
7. Chen SL et al. The Natural History of Hepatitis C Virus (HCV) Infection . Int J Med Sci. 2006; 3(2): 47-52.